KPSS Sözcükte Anlam Konusu

Sözcükte anlam aslına bakarsak anlam bilgisine dahil olup Kpss’de genelde sözcüğün cümle içinde kazandığı anlam bakımından sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Lügatımızda bir sözcüğün tek başına genel anlamda bir anlamı yoktur. Bu sözcükler yahut söz öbekleri cümle içinde anlam kazanmaktadır ve Kpss sınavlarında da bu anlam üzerinde durulmaktadır. Kpss sınavında bu biçim soruların sorulma sebebi de aslında kişinin ezberini değil anlama kabiliyetini ölçmektir.

Türkçede sözcüklerin kazandığı anlam ikiye ayrılmaktadır.

1) Gerçek Anlam: Sözcüğü duyduğumuzda aklımıza gelen ilk anlamdır. Diğer bir deyişle elimize aldığımız herhangi bir Türkçe sözlükte bulduğumuz ilk anlamdır yani birinci anlamdır.

– Daha dün sakalını kesmiştin.

– Yanındaki arabayı görmeyince kaza yaptı.

* Yan Anlam: Gerçek anlama bağlı olarak kazanılan diğer anlamdır. Aslında insandan doğaya aktarım şeklinde kullanılmaktadır. Kpss’de bugüne kadar yan anlama bağlı olarak soru sorulmamıştır. Ancak aklınızda bulunmasında fayda var çünkü eleyici seçeneklerde karşınıza çıkabilir.

– Ayağını masanın ayağına çarptı.

Bu örnekte birinci ayak kelimesi gerçek anlam taşırken, altı çizili olan ayak kelimesi de gerçek anlama bağlı olarak değişen yan anlamdır ve insana ait bir organın eşyaya aktarılması şeklinde oluşmuştur.

2) Mecaz Anlam: Gerçek anlam ve yan anlamdan tamamen soyutlanmış , sözcüğün ya da sözcük öbeğinin bunlardan ayrılarak yepyeni bir anlam katmasıdır. Burada karıştırılan noktalardan biri yan anlamla ayırt edilmemesidir. Yan anlamda sözcük gerçek anlamına hala yakındır aslında, ancak mecaz anlamda tamamen yeni bir anlam çıkmaktadır karşımıza. Sorularda da karşımıza ”Aşağıdakilerden hangisi gerçek anlamının dışında kullanılmıştır?” şeklinde çıkmaktadır.

– Hakan zorlu geçen yarışmada birinciliğe göz koymuş durumda.

– Bana ayak bağı olduğunu düşündüğüm için onunla olan ortaklığımızı karşılıklı feshettik.

*Terim Anlam: Bir sözcüğün herhangi bir alan ya da meslekle ilişkisi sonucu kazandığı özel anlamdır. Bir kelimenin terim anlamı kazanabilmesi önce gerçek anlamda olması lazım.

– Enlem, boylam (Coğrafya)

– Kare, Öklid, Açı ( Geometri)

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KPSS Sözcükte Anlam İlişkileri Konusu

Cts Ağu 31 , 2019
Sözcükte Anlam konusunun ikinci kısmında anlam ilişkileri işlenmektedir. Sözcükte Anlam İlişkileri 1) Yakın Anlamlı Sözcükler: Anlamı aynı olmayıp birbirine benzeyen ya da yakın olan sözcüklerdir. Yakın anlamlı sözcükler eş anlamlı sözcüklerle karıştırılmamalıdır. Çünkü yakın anlamlı sözcükler her zaman eş anlamlı sözcüğün yerini tutmaz ve cümle içinde kullanıldığında istediğimiz anlam ortaya […]