KPSS Anadolu Selçuklu Devleti

Anadolu Selçuklu Devleti kpss Tarih konuları içinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Zira Türkiye zamanı açısından önemli başlangıçların ve tarihi olayların merkezi Anadolu Selçuklu Devleti 1077 ile 1308 senelerı arasında Anadolu’da hüküm sürmüş bir devlettir.

Anadolu Selçuklu Devleti

Anadolu Selçuklu Devleti, Selçuklu soyundan olan Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafınca kurulmuştur.Süleyman Şah öncelikle İznik’i alarak burayı merkez haline getirmiştir. Ancak 1. Haçlı seferinde İznik Haçlıların eline geçince Konya merkez olmuştur.
1. Kılıçarslan süreında İznik önlem fakatçlı boşaltılmıştır.
Konya, hem Anadolu Selçuklu Devleti aynı zamanda Karamanoğulları’nın başkenti olmuştur. Kpss soruları açısından ufak bir detaydır.

Haçlı Seferlerinden bahsetmişken, Haçlı seferlerini oluşturan ana sebepleri de belirtelim:

Dini sebep : Kudüs 3 dinin ortak merkezi sayılır.
Siyasal sebepler
Ekonomik sebepler

Bu sebepler Haçlı seferlerinin başlamasında etkili olmuştur.
2. Haçlı seferini 1. Mesut karşılamış ve Haçlıları geri çevirmiştir.

2. Kılıçarslan döneminde 1176 yılında gerçekleşen Miryakefalon Savaşı ile Bizans yenik edilmiş ve Anadolu kesin olarak bir Türk yurdu olmuştur.

En önemli sultanı Aleaddin Keykubat’tır. Sinop ve Alanya’da tersaneler kurmuştur. İki Denizin Sultanı ünvanını alan Keykubat, Anadolu Selçuklu Devleti’ne en parlak periyodunu yaşatmıştır.
Denizcilik ve ticarette önemli gelişmeler yaşayan Anadolu Selçuklu Devleti, Antalya, Alanya, Sinop Limanları ve Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Suğdak tecim merkezini ele geçirmiştir.

Kpss tarih dersinde Türkiye tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Anadolu Selçukluları, Moğol istilalarına karşı Harzemşahlar ile ortaklaşa iş yapmak istemiş sadece Harzemşahlar buna karşı çıkınca 1230 Yassıçemen Savaşı ile Harzemşahlar’a son verilmiştir.

1240 yılında Baba İshak isyanından sonrasında Moğol istilaları adım atmıştır. 1243 senesinde Moğollar ile meydana getirilen Kösedağ Savaşı’nı kaybetmişlerdir. Moğollar ile meydana getirilen Kösedağ Savaşı’ndan sonra Anadolu’da siyasi birlik bozulmuştur. Anadolu Selçukluları, 1308 senesinde Sultan 2. Mesut’un ölümüyle yıkılmıştır.

Sultan 2. Mesut’un ölümü ve Anadolu’da siyasal birliğin sona ermesiyle birlikte Anadolu’da 2. Anadolu Türk Beylikleri dönemi başlamıştır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KPSS 2.Anadolu Türk Beylikleri

Çar Eyl 4 , 2019
2.Anadolu Türk Beylikleri , kpss tarih mevzusu içinde Türkiye tarihi kısmınde yer alır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasıyla kurulan ikinci Anadolu Türk beylikleri 16 beylikten oluşmaktadır. Daha yani kpss açısından bizim için minimumından kulaktan dolma da olsa bilgimiz olması ihtiyaç duyulan beylikler 16 tanedir. 2. Anadolu Türk Beylikleri Karamanoğulları: Kendilerini Selçukluların […]