Eğitim Sistemindeki Yeni Değişiklikler

Eğitim sistemindeki değişiklikler Bakan Ziya Selçuk’un “Lisede Ne yapmış olduk?” konulu toplantısında netleşti. Ana taslakları ile birlikte sistemin açıklandığı toplantı Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Bakan Ziya Selçuk’un açıkladığı sistemde en çok dikkat çeken konulardan birisi ders sayılarının azaltılması oldu. Buna gore 9. Sınıftan itibaren ders sayıları bir üst sınıfa geçtikçe azalacaktır. Bir başka önemli husus ise sınav sisteminde yapılacak olan değişim oldu. 2024 yılında İlk olarak uygulanması planlanan imtihan sistemi değişikliği ile üniversiteye girişte köklü bir değilime gidileceği belirtildi.

Eğitim sisteminde değişiklikler yapılırken YÖK ile bağlantı kurularak imtihan sisteminde yapılacak olan değişikliğin detaylarının belirleneceği öğrenildi. 2024 yılına kadar netleşecek olan sınav sistemi ile yeni sistemin ilk mezunlarının gireceği bir imtihan müfredatı belirlenecek. Bu sayede bir uyumsuzluk yaşanmacak ve eski sisteme gore yetişen öğrencileri etkileyen herhangi bir mağduriyet olmayacak.

Ders Sayılarında Yapılacak Olan Değişimler

Ders sayılarında yapılacak olan değişiklikler ile aslolan fakatçlanan öğrencilerin nicelikten ziyade nitelikli bir şekilde yetiştirilmesi olacak. Ders sayılarının fazla olması öğrencilerin birçok konuya odaklanmalarında probleme sebebiyet verdiği belirlendi. Bu yüzden ders sayılarında azalmaya gidilirken bu derslerin içselleştirilmesi amacı güdülecek. 9. Sınıflarda averaj 15 dersin görüldüğü eski sistem değiştirilerek dersler 8’e indirilecek. 10. Sınıflarda ise yeni sisteme göre averaj 9 ders görülecek. 11. Ve 12. Sınıflarda ise dersler ortalama 11 ders olarak belirlenecek. Yeni sistemde en önemli fakatç azaltılan derslere öğrencilerin odaklanarak tamamen öğrenmeleri olacak. Nitelikli bir müfredat belirlenerek öğrencilerin daha çok konuları içselleştirmeleri sağlanacak.

Ders sayılarında yapılacak olan değişiklikler ile Bakan Selçuk öğrencilerin 15-16 dersi aynı anda görmesinin zor olduğunu ve verim alınamadığını belirtti. Özellikle ezber sisteminin öğrencileri hayata hazırlamadığı ve günlük hayatta bir sorun ile karşılaşılması halinde öğrencilerin çözüm üretemediği belirtilirken yeni sistemin daha çok ergonomik hayata yönelik olacağının sinyalleri verildi.

HEY Uygulaması

HEY Uygulaması kısaca hayat- Etkinlik-Yaşam ile öğrencilerin ilkokuldan itibaren sanat ve spor ile tanışması amaçlanıyor. Sanatla alakalı ve sportif faaliyetlerin yanında değerler eğitimininde ilkokuldan itibaren verilmesi amaçlanıyor. Öğrencilerin içe dönük bir eğitimden ziyade dışa dönük olması ve sosyal ortamlarda daha çok bulunması hedefler arasında yer almıştır. Özellikle yaşlılarına saygı eden, yardımsever ve buna benzer insani değerlere sahip bireylerin yetiştirilmesi amaçlanarak uygulamaların bu doğrultuda yapılacağı belirtildi.

HEY Uygulaması doğrultusunda öğrencilerin çift taraflı olarak yetiştirileceği belirtildi. şu demek oluyor ki hem sosyal faaliyetlerde aktif ve başarılı hem de öğretim faaliyetlerinde başarılı bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Eaki sisteme nazaran yalnızca bir alanda başarılı olan öğrencilerin öteki alanlarda başarılı olmaları oldukca istisnai bir durum olurken yeni sistemde bu vaziyet ortadan kaldırılarak iki taraflı başarılı bireyler yetiştirilecek.

Uygulamanın bir başka yönü ise öğrencilerin yatkın oldukları alanın belirlenmesi olacak. İlkokuldan itibaren yapılacak olan testler ile öğrencilerin hangi alanda yatkın oldukları belirlenerek bu alanda yetiştirilmeleri hedefler arasında içeriyor. Sisteme nazaran öğrencinin çok yönlü yetiştirilmesinin yanında ilgi alanlarının da göz ardı edilmesinin önüne geçilecek. Tek tip öğrenci yetiştirmekten ziyade değişiklıklar göz önünde bulundurularak bu değişiklıkların desteklenmesi fakatçlanacak.

Beceri Atölyeleri

beceri atölyeleri sayesinde yaşam-Etkinlik-Yaşam uygulaması desteklenerek öğrencilerin yatkın oldukları alanda becerilerini ortaya koymaları fakatçlanıyor. Bakan Ziya Selçuk Nurettin Topçu’dan alıntı yaparak maarif davasının bugünlük bir problem değil 300 yıldan beri idame eden bir problem bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece bu problemin çözümünün derhal olmasını beklemek doğru değildir diyerek zamana yayarak maarif davasında problemlerin bir süreç doğrultusunda çözüleceği belirtildi. 2023 hedefleri doğrultusunda eğitim sistemine bir bütün olarak bakılması gerektiğinin altını çizen Ziya Selçuk öğrencilerin tüm becerilerini etkin olarak kullanabilmelerinin fakatçlandığını belirtti. Çok yönlü eğitim sistemi üzerinde çalışılırken öğrencilerinde bu çok yönlü sistemin farkında olarak yetişmesi amaçlanıyor.

Yetenek atölyeleri kapsamında deneysel çalışmalara da yer verileceği açıklandı. Minik yaştan itibaren ilgi alanları doğrultusunda yönlendirilecek olan öğrencilerin gelecek yıllarda becerilerini tamamen geliştirerek etkin bir şekilde kullanmaları hedefleniyor. Öğrencilerin becerilerini göstermeleri içn her türlü imkânın bakanlık tarafından verileceği belirtildi. İlkokul öğrencilerine ezberci br eğitim modelinden ziyade olayları kavramaları ve sisteme daha bütünsel yaklaşmaları amacı ile eğitim verileceği açıklandı. Böylelikle bir vakayla karşılaştığı zaman öğrenciler öğrendikleri bilgileri hayatlarında uygulayabilecek beceriye sahip olacaklar. Becerilerini geliştirmeleri ile beraber ileriki yaşamlarında dışa dönük ve sosyal bireyler yetiştirilmesi amaçlar arasında içeriyor.

Yeni Sistemin Hazırlanmasında Etkili Olan Faktörler

Yeni eğitim sisteminin hazırlanmasında etkili olan faktörler aslına bakarsan bakıldığında çok yönlü olduğu görülmektedir. Birkaç maddede bu faktörleri sıralayacak olursak;

Günümüzde teknolojide yaşanmış olan hızlı gelişmelere ayak uydurulması adına yeni eğitim sistemi bireyi esas alan bir metod geliştirilmesi planlanmıştır.

Tekillik adında olan bireyin fizyolojik, biyolojik ve dijital anlamda eş zamanlı olarak yetiştirilmesi fakatçlanmaktadır. Farklı ülkelere bakıldığında eğitim metodları bu doğrultuda hazırlanmaktadır.
Kuramsal anlamda verilen eğitimin pratikte uygulanması gerekmektedir. Ülkemizde eğitimin kuramsal esaslı olarak verilmesi gerçek hayatta uygulanabilirliğini azaltmaktadır. Bu da öğrencilerin öğrendiklerini içselleştirmesini kısıtlamaktadır.
Çağa ayak uydurulması adına teknolojik gelişmelere uygun bir eğitim tasarımı ön plana çıkarılmalıdır.

 

Yeni eğitim sisteminin hazırlanmadında etkili olan faktörler göz önünde bulundurulduğunda en önemli faktörün hızlı gelişen teknoloji olduğu görülmektedir. Özellikle son yıllarda nano teknolojilerin ve çiplerin bilim dünyasında ön planda olması ve Türk eğitim sisteminin bu gelişimleri yakından takip edemiyor olması nedeniyle yeni bir eğitim sistemi hazırlanmıştır. Ana hatlarının belli olması ile birlikte yeni sistem geliştirilmeye müsait ve açıktır. Öğrencilerin eğitim ile neye hazırlandığı mevzusunda bir belirsizlik olduğunu belirten Ziya Selçuk bu belirsizliğin önüne geçileceği ve disiplinlerarası bir metod kullanılarak eğitim sisteminin şekilleneceğini belirtti.

Üniversite Sisteminde değişiklik

Üniversite sisteminde değişiklik yapılacağının da altını çizen Ziya Selçuk öğrencilerin üniversiteye geldikleri vakit belirli bir informasyon birikimi ile gelmeleri icap ettiğini belirtti. Günümüzdeki sistemde ise öğrencilerin üniversiteye gelene kadar ne icra ettiğina dair herhangi bir portföy olmadığı açıklandı. Üniversite sisteminin değişmesinde öncelikle sınav sisteminde gidilecek olan değişikliğin altı çizilirken dünyada farklı ülkelerin eğitim sistemlerine bakıldığında öğrencinin üniversiteye geldiği zaman belirli bir disiplin çerçevesinde yetiştiği belirtildi. Sadece ülkemizde öğrencilerin ilkokuldan itibaren üretmeye ya da öğrenmeye başlamalarına rağmen üniversiteye kadar belirli bir disiplin çerçevesinde olmadığı için verimin yetersiz olduğu saptandı. Öğrencilere üniversiteye gitmeden öncesinden lisede verilecek olan seçmeli dersler ile üniversite derslerine hazırlık yapılacak.

Üniversite sisteminde değişik yapılarak öğrencilerin üniversiteye girmeden evvelinde bir hazırlık sürecinden geçeceği açıklandı. Özellikle lisede çok önemli olan 10. Ve 11. Sınıfın üniversiteye hazırlık için önemli olduğu ve öğrencinin becerisi ve ilgi alanı doğrultusunda ders seçimine imkân tanınacağı bir eğitim sisteminin üzerinde çalışıldığı açıklandı. Esas fakatçlanan sistemin dünya standartlarına uygun bir eğitim sistemi olduğu belirtilirken bunun için ciddi bir süre ve bütçe gerektiği açıklandı. Yeni sisteme önümüzdeki sene 9. Sınıflar ile başlanarak 2024 yılında bu öğrencilerin gireceği yükseköğretim imtihanı yapılacak.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Fiilimsiler Konu Anlatımı 8. Sınıf

Sal Ağu 27 , 2019
Ön Bilgi Değerli öğrencilerimiz fiilimsi konusunu anlamak için öncelikle fiil ve isim kavramını hatırlamamız gerekiyor. Kısaca fiiller bir hareket bildiren kelimelerdi. Örneğin, “kalk” dediğimizde oturduğumuz bir yerden kalkıyoruz, yani hareket ediyoruz. İsimler ise nesnelere verilen adı üstünde isimlerdir ve hareket bildirme özelliği yoktur. “Masa” dediğimizde zihnimizde bir nesne canlanır. Fiilimsi […]