Ders Çalışma İsteği Nedir ? Nasıl Kazanılır?

Günümüzde öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de ders çalışma isteğinin olmaması. Öğrencilerin dile getirdiği ifadelerden bir kısmı şu şekilde karşımıza çıkıyor; Ders çalışma isteğim yok, ders çalışmak istemiyorum, midem bulanıyor, canım sıkılıyor,uykum geliyor,başım ağrıyor, zaten yapamıyorum gibi söylemlerdir. Başarılı olmak için ders çalışma isteğinin gelmesini beklemek bizi başarıya ulaştırmaz. Ders çalışma isteğinin gelmesini beklemeden çalışmaya başlamak bizi başarı ve  hedeflerimize götürecektir.

Ders Çalışma İsteğine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

 

  1. Öncelikle ders çalışmaya ön yargı ile yaklaşmayın. Yapamıyorum,kafam almıyor, olmuyor gibi düşünceleri kafanızdan atın. Ders çalışmaya olumsuz bir şekilde yaklaşırsanız, doğal olarak davranışlarınız da negatif olacaktır. Düşüncelerinize  karar verecek olan sizlersiniz bu nedenle ders çalışmaya ön yargı ile yaklaşmayın.
  2. Kısa süreli hedefleriniz olsun.Çünkü uzun vadeli heflerinize ulaşabilmek için yolunuz kendinize koyduğunuz kısa süreli hedeflerin gerçekleşmesinden geçiyor.
  3. En fazla yaşanan sorunlardan biri öğrencinin çalışmaya başladıktan sonrasında ders isteğinin azalması, baş ağrısı ve yorgunluk gibi hislerin azalmasının sebebi ortamın yeteri kadar havalandırılmamasından kaynaklanıyor. Yetersiz oksijen yüzünden baş ağrsı şeklinde hisler ortaya çıkar. Bu nedenle çalışma ortamınızın tertipli olarak havalandırılmasını sağlayınız.
  4. Ders çalışırken zor sorularla, anlayamadığı mevzularla karşılaşmış olduğunda pes etmeden çalışmaya devam edebilmesidir.
  5. Her gün tertipli olarak ders çalışmasıdır.
  6. Öteki en fazlaca yaşanmış olan sorunlardan biri öğrencinin ne kadar çalışacağını bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çok uzun süre çalışmalar derse olan ilgilinin azalması, dikkat dağınıklığının oluşmasına niçin olur. Bundan dolayı bir mevzuyu öğrenirken çalışmanız 50 dakika ile 1 saat içinde olmalıdır. Eğer soru konuyu kavradıktan sonrasında mevzuyu pekiştirmek için sual çözüyorsanız çalışmanız 1,5-2 saate kadar çıkabilir. Uzun süre masanın başından kalkmadan çalışmak size verimli şeklinde gözükse de size olumsuz olarak geri dönecektir. Bu yüzden çalışmalarınızı yapmış olduktan sonrasında kısa aralar (15-20 dk) vererek dinlenebilirsiniz.
  7. Dinlenme süreni çalışma ortamınızın haricinde geçirebilirsiniz. Farklı bir mekanda dinlenmek psikolojik olarak sizi daha çok rahatlatacaktır.
  8. Hedefinize belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için çalışmalarınızı ve planlarınızı yapın.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bol Soru Çözmenin Faydaları Nelerdir?

Per Eyl 5 , 2019
Öğrencilik hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan sınavları kazanmanın en önemli faktörü sınavlardan önce bolca soru çözerek pratik yapmaktır. Soru çözerek sınavlara hazırlanılacağı gibi bol bol soru çözerek ders konularını pekiştirip daha iyi anlamanızı sağlayabiliyor. Sınavlardan önce bolca soru çözüp konuları pratik yapanlar, soru çözmeden sınava hazırlananlara göre daha fazla başarılı […]