Çocuklarda Karşı Gelme Bozukluğu Nedir?

Çocuk ve gençlerde görülen çoğunlukla öfkelenme; büyükleriyle tartışmaya girme, onların isteklerine uymama; başkalarını kızdıran davranışlarda bulunma; kendi yaramazlıklarının suçunu başkalarına yükleme; alınganlık gösterme, kin gütme biçimindeki uyum ve davranış bozukluğudur. Bu çocuk ve ergenlerin başkalarının haklarına önemli boyutta hücum ettikları görülür. Erişkinlerle münakaşa sırasında özdenetimini yitiren çocuklar terler ve aşırı sinirlenirler. En çok ev ortamında mesele yaşarlar. Okulda öğretmenleri ve yaşıtlarıyla da ilişki zorlukları olabilir.

Başka bir ruhsal bozuklukları yoksa duygudurum, düşünce süreçleri, yönelim ve konuşmalarında bir mesele/hastalık göze çarpmaz. Ağır giden bozukluklarda shususi kabiliyet ve içgörü kısıtlılığı görülebilir. Kızlarda daha çok edilgen-saldırgan bir tutum gözlenir. Belirtilerin değerlendirilişinde gözden kaçırılmaması ihtiyaç duyulan nokta, bu belirtilerin bir bölümünün okul öncesi ve erişkinlik çağındaki çocukların normal davranışları olduğudur. O nedenle tanı esnasında belirtilerin şiddetine, sıklığına ve çocuk yahut ergenin yaşantısını ne oranda engellediğine dikkat etmek gerekir. Bu bozukluğa çoğunlukla özgüven eksikliği, duygudurum oynaklığı; uyuşturucu madde, alkol, sigara kullanımı eşlik eder. Oranı yüzde 1-16 olarak belirlenen bu bozukluk çoklukla 8 yaştan önce ortaya çıkar.

Psikodinamik görüşe bakılırsa bu problemlerın nedeni, gelişim dönemlerindeki bağlanma, ayrışma ve ruhsal bağımsızlıkla ilgili zorluklardır. Bu çocukların anne babalarının en az birinde toplum karşıtı kişilik bozukluğu, özellikle annede depresyon olmak üzere, duygudurum bozukluğu, aşırı etkinlik ve dikkat eksikliği görülür.

Karşı gelme-karşıt olma bozukluğu olanların tedavisi için, davranım bozukluğu (saldırganlık ve şiddete yönelme) görülen çocuklara uygulanan eğitim programları önerilir. Bu program, buluğluk öncesinde daha etkilidir. Söz konusu programın uygulanışı esnasında ebeveynden, çocuğun olumlu ve istenilen davranışlarını ödüllendirmesi; istenmeyenleri de görmezlikten gelmesi yahut olumsuz davranışı görmüş olduğunde çocuğu, içinde bulunduğu ortamdan uzaklaştırması istenir. Anne babaya, hedeflenen davranışları geliştirerek, bunların süreç içindeki sıklığını ve şiddetini derecelendirme yöntemi öğretilir, ardından klinik görüşmelerde bu derecelendirmeler incelenir. Bu bozukluğa başka bir ruhsal bozukluk eşlik etmediği sürece ilaç tedavisine başvurulmaz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cümlenin Öğeleri 8.Sınıf

Per Ağu 29 , 2019
1. Temel Ögeler (Yüklem, Özne)  2. Yardımcı Ögeler (Nesne, Dolaylı Tümleç, Zarf Tümleci)  3. Ara söz Cümle, bir düşünceyi, bir dileği, bir haberi ya da duyguyu tam olarak anlatan, bir veya birden çok sözcükten oluşmuş anlatım birimidir. Cümle içindeki sözcüklerin tek başlarına ya da diğer sözcüklerle grup oluşturarak yaptıkları göreve de […]