Bol Soru Çözmenin Faydaları Nelerdir?

Öğrencilik hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan sınavları kazanmanın en önemli faktörü sınavlardan önce bolca soru çözerek pratik yapmaktır. Soru çözerek sınavlara hazırlanılacağı gibi bol bol soru çözerek ders konularını pekiştirip daha iyi anlamanızı sağlayabiliyor. Sınavlardan önce bolca soru çözüp konuları pratik yapanlar, soru çözmeden sınava hazırlananlara göre daha fazla başarılı olmaktadır. Konular içersinde vurgu yapılan önemli noktalar sorular içerisinde daha fazla bahsedilmektedir. Uzman eğitimciler  tarafından hazırlanmış olan sorulara çalıştığınızda ve pratik yaptığınızda sınavları çok rahat bir şekilde kazanabilirsiniz.

Bolca soru çözmeniz halinde sınavlardan istediğiniz puanı alabilirsiniz, yalnız öncesinde ders konularına da çalışmanız gerekiyor. Konuya çalışıp pratik yaparsanız ,verimli bir şekilde çalışmış olursunuz. Konulara çalışırken bilgi dışarıdan beyine girer, soru çözerken ise tam tersi yani bilgiyi dışarı çıkarırsınız.Sınavlarda istenilende tam olarak bu, yani bilgiyi dışarıya çıkarmanız.

Peki Soru Çözmenin Size Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • Soru çözemekle beyinde bulunan bilgiyi dışarı çağırmak pratikleşecektir.
 • Soru çözerek bilgiyi nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • Soru çözmek size doğru soruları nasıl sormanız gerektiğini de öğretecektir.
 • Öğrenilmek istenen bilginin nasıl farklı şekillerde sorulduğunu,bol soru çözerek öğrenebilirsiniz.
 • Sizin düşüncenizin değil, soru hazırlayanların eğitimcilerin ne düşündüğü ve hangi yöntemlerle, şekillerde soru hazırladıkları hakkında fikriniz olacaktır.
 • Bolca soru çözmek önemli konulara ağırlık verdirerek gereksiz bilginin önüne geçer, gereksiz zaman harcamanızı önler.
 • Konuların pekişmesini sağlayarak unutmamanızı engeller.
 • Hızlı öğrenmenizi sağlayarak pratik yaptırır.
 • Bol soru çözmek size zamanı nasıl kullanacağınızı öğretir.
 • Eksik konuları hatırlatır, ilgili önemli konulara yoğunlaşmanızı sağlar.
 • Kaygılarınızı dengede tutmayı sağlar ve özgüveninizi artırır.
 • Hata yapma riskinizi prova yapmak suretiyle en aza indirir.
 • İzleyeceğiniz yol hakkında size ışık tutar.

Bilginin ne kadar değerli olduğunu hayatımızda yaşayarak öğreniyoruz.Sizlerinde geleceğinde tüm hayatınıza etki edecek olan bilginin önemini kavramalısınız. Meslek sahibi olmak istediğinizde , okullara yerleşmek istediğinizde  karşınıza hep maraton gibi sınavlar çıkacaktır. Sınavları kazanmanın en önemli unsuru bilgidir.Bilgi elde edilen ve yansıtılan bir kavramdır.Kazanmanın şartı ise bilgiye sahip olma ve yansıtmakla olmaktadır.Bazen bilgi , yansıtılmadığında tek başına yeterli olmaz ve başarısız olunabilir.

Sonuç olarak hangi bölüme gitmek isterseniz isteyin hangi meslekte yükselmek isterseniz isteyin , hayallerinize ulaşmanın yolu sınavlardan geçiyor. Güzel şeyler hayal ederek sınavlara çalışırken bolca soru çözmeyi unutmayın. Motivasyon ve hayalleriniz aynı zamanda da bol soru çözmek kazanmanızı sağlayacaktır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Per Eyl 5 , 2019
Hızlı Okumak nedir? : Hızlı okumak belli bir sürede okunan kelime sayısının artmasına deniyor. Hızlı okumak adından anlaşıldığı gibi sadece okuyup geçmek anlamına gelmiyor, anlamak ve bellek diyaloğu artışı anlamına da gelmektedir. Okunanı anlama ve kelime haznesinin diğer insanlara göre artışına hızlı okuma deniyor.Unutmayınız hızlı okumak yetmez, okunanı anlamak da […]