Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı Okumak nedir? : Hızlı okumak belli bir sürede okunan kelime sayısının artmasına deniyor. Hızlı okumak adından anlaşıldığı gibi sadece okuyup geçmek anlamına gelmiyor, anlamak ve bellek diyaloğu artışı anlamına da gelmektedir. Okunanı anlama ve kelime haznesinin diğer insanlara göre artışına hızlı okuma deniyor.Unutmayınız hızlı okumak yetmez, okunanı anlamak da gerekmektedir.

Hızlı Okumak İçin Uygulanması Gereken Pratik Teknikler

 1. Görsel algılama özelliğini arttırma; Kelime çalışması yaparak, kelimeleri daha hızlı tanımaya başlamalısınız. Boş bir kağıt üzerine 2 harfliden başlayıp 7 harfliye kadar kelimeleri yan yana yazın ve gözlerinizi bu kelimeler üzerinde hızlı bir şekilde gezdirerek, okuyup anlamaya çalışın.
 2. Kelime hafızanızı geliştirin; Kelime hazneniz ne kadar fazla ise, o kadar çabuk okursunuz. Bilmediğiniz kelimeler bildiklerinize göre, vaktinizi daha fazla alır.
 3. Eski okuma alışkanlıklarını bir tarafa bırakın; Sesli okuma tekniği , tekrar baştan başlama ve göz tembelliğini önleyerek, gözü daha fazla uzağa bakmaya zorlamanız gerekiyor.
 4. Dikkatinizi toplayın; Ne işle uğraşıyorsanız, o işi yapmalısınız. Kitap okurken aklınızdan geçirdiğiniz düşüncelerin dikkatinizi dağıtacağını unutmayın . Kitap okurken farklı şeylerle ilgilenmek, okuma hızınızı yavaşlatacaktır.
 5. Gözlerinizle okuyun; Sesli veya sessiz okumak, iki yöntem de hatalıdır. Kitapları okuma organı ağız değil gözdür. Okuduğunuz metni anlamadım deyip başa dönmeyin. Okuma metnini anlamanızın bir diğer önemli yolu; kim, ne, nasıl, ne zaman, niçin ve nerede soruları sormaktan geçiyor.
 6. Göz gezdirme tekniği; Kitap okumaya başlamadan önce göz ucunuzla tüm sayfalara bakarak ana başlık, paragraf başları ve sonlarını okuyun. Elde edilen verileri zihinden birleştirerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.
 7. Oldukça fazla kitap okuyun; Ne kadar çok kitap okursanız, o kadar görüş alanınız genişleyecektir. Cümlelerin gelişinden hangi noktaya gideceğini, bir sonraki çümlenin nasıl başlayacağını rahatlıkla kestirebilirsiniz.
 8. Kendinize güven duymalısınız; Okuduğunuzu unutmak ve anlamamaktan dolayı stres yapıp tekrar başa dönmeyin. Kendinize bir yol çizerek o çizgide ilerleyin.
 9. Sütun tarama tekniği; Gözlerinizi metin üzerinde soldan sağa ve sağdan sola kaydırırsanız, hızlı okuyamazsınız. Göz kaydırırken daha fazla satır atlamanız ve buna göre çalışmanız gerekecektir.

Okuma Hızını Düşürecek Faktörler Nelerdir?

 • Kitap okurken, konuyu daha iyi anlayacağınızı düşünerek başa dönmeye çalışmayın
 • Kelimeler yerine cümleleri takip edin.
 • Dikkat dağınıklılığınızı bertaraf edin
 • Ana fikri yakalamak için, yan fikir ve düşünceleri kaçırmayın
 • Devamlı kısa metinlere yönelmek yanlıştır

Hızlı okumanın  olmazsa olmazı, gözleri geliştirmektir. Okumak işlevini yerine getiren Gözler olduğundan , gözleri geliştirmek çok önemlidir. Çünkü gözler kamera gibi görüleni odaklayıp kayda alır. Göz antremanları yaparak da hızlı okuma teknikleri konusunu halledebilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir