2020 Kpss Ders Dağılımları

Bu yazımızda 2020 yılı KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına yönelik ders dağılımları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Lise son sınıf okuyan öğrencilerin duymaya başladığı Kpss sınavı nedir ne değildir? Sınava kimler katılabilir? Sınavda soru sayısı kaç? Kpss ye hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

KPSS Nedir?

Kamu personeli olarak devlet kademelerinde çalışmak isteyen öğrenci ve adayların girmiş olduğu sınavdır. Temel anlamda 3 tane KPSS sınavı vardır. Bunlar: KPSS Lisans, KPSS Önlisans ve KPSS ortaöğretim. Bunları kısaca açıklayacak olursak:

KPSS Lisans: 4 yıllık ve üstü lisans programlarından mezun olan adayların girebildiği sınavdır.
KPSS Önslisans: 2 yıllık önlisans programlarından mezun olan adayların girebildiği sınavdır.
KPSS Ortaöğretim: Liseden mezun olan adayların girebildiği sınavdır.
KPSS Lisans sınavına girmek isteyen adaylar diğer iki KPSS sınavına giremezler. Bu sınavların zorluk derecesi de giderek artmaktadır. KPSS Önlisans ile KPSS Ortaöğretim iki yılda bir yapılmaktadır. Bu yıllar genellikle çift yıllardır.

KPSS’de Hangi Derslerden Sorular Çıkmaktadır?

KPSS Çıkmış Sorular incelendiğinde 3 KPSS sınavında da ortak dersler sorulduğu görülmektedir. Bu dersler: Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler. 3 sınavda da 120 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 130 dakika süre verilmektedir. 3 KPSS sınavda da 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için dikkatli olmak gerekir. KPSS sınavlarında sorulan 120 soru 60 genel yetenek 60 genel kültür olmak üzere 2 bölüme ayrılır. Sorubankasi.org bunun için 120 sorunun derslere göre dağılımını sizler için inceledi:

  • Türkçe: 30 soru
  • Matematik: 27 soru
  • Geometri: 3 soru
  • Tarih: 25 soru
  • Coğrafya: 18 soru
  • Vatandaşlık: 9 soru
  • Güncel Bilgiler: 6 soru şeklindedir.

KPSS’de Hangi Konular Çıkmaktadır?

Üst paragraflarda KPSS sınavlarında hangi derslerden soru sorulduğunu belirtmiştik. Peki bu derslerin hangi konularından soru sorulmaktadır? Konu dağılımlarına geçmeden önce şunu belirtmek istiyoruz: KPSS sınavlarının zorluk dereceleri aynı değildir. Zorluk derecesine göre sıralayacak olursa, KPSS Lisans, KPSS Önlisanstan, bu da KPSS Ortaöğretimden daha zordur. Sınav içeriklerinde aynı konular yer almasına rağmen soruların zorluk derecesi arasında belirgin bir fark vardır. KPSS Lisans sınavında yer alan konuları için KPSS Lisans Konuları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KPSS Sözcükte Anlam Konusu

Cts Ağu 31 , 2019
Sözcükte anlam aslına bakarsak anlam bilgisine dahil olup Kpss’de genelde sözcüğün cümle içinde kazandığı anlam bakımından sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Lügatımızda bir sözcüğün tek başına genel anlamda bir anlamı yoktur. Bu sözcükler yahut söz öbekleri cümle içinde anlam kazanmaktadır ve Kpss sınavlarında da bu anlam üzerinde durulmaktadır. Kpss sınavında bu […]

Benzer Konular